Pravidla RPG

24. května 2010 v 13:24 | Hood
Rpg, neboli role playing game je tzv. hra na hrdiny. A co to znamená?

Určitě už jste si někdy hráli s figurkami vojáčků, nebo jste se dokonce sami převtělili do těla nějakého hrdiny, když jste si hráli s přáteli. V tu chvíli jste drželi v rukách osud jiných postav. A právě o tom je rpg. Vymyslíte si postavu a za tu pak hrajete, ovládáte její osud, chování, její mluvu, utváříte jí život.
Jak rpg hrát?

RPG se hraje v chatech, v našem případě v návštěvních knihách. To, co naše postava dělá, píšeme mezi hvězdičky. To, co říká, píšeme mimo ně. Snažíme se psát ve třetí osobě budoucího času.

*vejde do hostince a rozhlédne se kolem* Pěkný večer ve spolek. *pozdraví* => Správně!
Vejdu do hostince. Dobrý den. Pozdravím. => Špatně!

Vidíte v tom ten rozdíl? Hvězdičky prostě určují, co postava dělá. Kdyby tam nebyly, bude ze hry akorát pěkný maglajz.

A pozor!!! V RPG nepoužíváme smajlíky! To v žádném případě!
Vypravěč

Vypravěč určuje dění ve hře. Určuje, jaké je počasí, seznamuje nás s okolím či s probíhající akcí. Dělá hru zajímavější. Určuje osudy našich postav, háže jim klacky pod nohy, nebo k nim naopak sesílá štěstěnu. Na vypravěče nereagujeme, prostě ho jen přijímáme. Vypravěč má pravdu vždycky, nelze proti němu protestovat.

Vypravěč: Při běhu Much omylem šlápne na Robinovu nohu a nepochybně to hodně zabolí.
Much: Vypravěči, ale já jsem na nohu nikomu nešlápnul! => Ne, to je špatně.

Vypravěč: Při běhu Much omylem šlápne na Robinovu nohu a nepochybně to hodně zabolí.
Much: *běží dál, zřejmě nemá tušení o tom, co udělal*
Robin: Au! *vyjekne bolestí a zlostně se na Muche podívá* => Takhle je to správně.

Ovládat vypravěče smí jen osoby, které to mají povolené! V seznamu postav jsou tito hráči označeni písmenem V.
NonRPG

Pokud chceme něco sdělit mimo hru, nebo opravit nějakou chybu, kterou jsme napsali, píšeme to za dvě lomítka //
NonRPG tlachy ale prosím omezujte. Od pokecání s přáteli máte NonRPG pokec či své icq.
Vedlejší postavy

Vedlejší postavy ovládají vypravěčové. VP jsou tu proto, aby zpestřily hru, udělaly jí zajímavější. Jsou to osoby odjakživa žijící v Nottinghamském hrabství, tudíž je mohou vaše postavy osobněji znát.
Upozornění

Upozornění je tu od toho, aby opravovalo chyby hráčů. Pokud nějakou uděláte, upozorní vás na to, jak se jí příště vyvarovat, atp. Krom toho vás drží na uzdě - když někdo hraje něco, co není uskutečnitelné, či ve hře přehání, Upozornění ho zarazí.
Příchod, odchod

Pokud chcete hrát rpg, musí vaše postava nejdříve přijít na ono místo, kde chcete hrát (=návštěvní kniha). A když odcházíte od počítače, nebo pokud se rozhodnete hrát v jiné knize, musíte do té předešlé zase napsat, že vaše postava odchází. Uvědomte si, že asi těžko bude kempovat 3 dny v kuse na jednom místě v jedné a té samé pozici. Něco jiného je, pokud vám vypadne internet. To vás samozřejmě omlouvá :-)


Zásady dobrého rpg
Pokud chápete základy rpg, pak možná máte zájem stát se skutečně dobrým hráčem. Ačkoliv se to nezdá, rpg není jen žrout vašeho času, ale prostředek, který rozšiřuje vaši slovní zásobu, zlepšuje vyjadřování a učí vás psát. Tak proč tyhle schopnosti nevylepšit, hm? A čím lepším hráčem jste, tím více rpg bude bavit vás i ostatní.
  • Rozepisujte se. Rpg není o tom, že napíšete jednoduchou větu a budete čekat co vám odpoví spoluhráč. Čím delší příspěvek napíšete, tím poutavější hra bude. Popisujte vaši postavu - co má ten den na sobě, jakou má náladu, jak se tváří, a tak podobně. Tím budete postupně rozvíjet její charakter.
  • Zapojte fantazii. Nemusíte se řídit jen tím, co vám určuje vypravěč či prostředí, ve kterém se vaše postava právě nachází. Trochu fantazírujte. Hra je pak mnohem živější a tisíckrát zábavnější. Uvedu příklad - bojujete. Váš soupeř je silnější. Nechte se ozdbrojit. Nechte vaši postavu spadnout. Nechte ji najít jinou zbraň - vymyslete si cokoliv, co má po ruce - klacek, svícen, vidle, cokoliv. Váš soupeř pak také bude muset uvažovat jak se s novou situací vypořádat.
  • Utvářejte okolí, vedlejší děje. Pište, že okolo vás chodí davy lidí, pokud vypravěč nepopisuje okolí, vymyslete si ho sami. Jste v hradní místnosti - vymyslete si okolní tapiserie, svícny, nábytek, cokoliv.
  • Zaveďte postavu do nevšedních chvil. Nechte na ní spadnout šišku, nechte jí propadnout se po pas do bláta, spadnout do jezera, z koně. Nechte jí zazmatkovat. Přemýšlejte při hře. Tak zpestříte hru i ostatním, nejen sobě.
  • Omezujte pravopisné chyby. Nevypadá hezky, když napíšete komoleniny typu "vydím, bil jsem, šípi" a tak podobně. Mnohým to docela drásá nervy. Samozřejmě, občas to ujede každému, ale snažte se to omezit.
  • Omezujte nonrpg řeči a nepište smajlíky.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Danda.alias.Chuck | 16. června 2010 v 19:40 | Reagovat

...Mám takový malý dotaz...!A jak se jako to rpg vůbec hraje?! xDxD

2 no holka | Web | 9. března 2011 v 17:42 | Reagovat

Prostě píšeš a místa k tomu určená například:
Ano, ráda s tebou na ten večírek půjdu.*odpoví.*

3 Ondra | 29. listopadu 2011 v 21:31 | Reagovat

V podstatě to je něco jako Dračí doupě. To jsme hráli se spolužáky od šesté třídy a dost mě to chytlo, teď se scházíme a kreslíme mapy na A2... jo to jsou vždycky víkendy... =-D

4 Anne | Web | 1. dubna 2012 v 14:32 | Reagovat

Premýšľam o tom, že sa prihlásim ;D
Vypadá to ako zaujímavé rpg :) Každopádne nech sa darí a hra baví :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
Autorská práva - je zakázáno cokoliv z tohoto blogu kopírovat bez svolení adminů.