Leden 2012

Máte přebytek peněz a chcete utrácet za kraviny? Čtěte.

31. ledna 2012 v 21:02 | R&A
Ehm, totiž. V podstatě jde jenom o to, že mám v plánu si objednat zase nějaká trička od firmy armenit.cz, kde si je někteří nechali potisknout minulý rok (viz tento článek). A mám tu nabídku, že kdyby někdo nějaké tričko chtěl (třeba předtím neměl peníze a teď je má), má šanci si ho koupit. Ceny a návrhy potisků zůstávají stejné jako ve zmíněném článku, přibyl akorát jeden potisk, který si budu dělat já :) Tak to prostudujte a kdyby měl někdo zájem objednat si něco s tmářskou tématikou, má tu možnost. V případě zájmu pište na klepsi@seznam.cz co nejdříve, nejlépe do konce týdne, maximálně do 6.2.
Your Archie

Vyhodnocení kvízu 8, kvíz č. 9

29. ledna 2012 v 18:32 | R&A
Správné odpovědi:
1. Posmrtná maska krále Agamemnóna.
2. Athéna, bohyně moudrosti či válek.
3. Artemis, bohyně lovu, lesů, zvěře. Jejím atributem byl luk a šípy, často taky nějaké zvíře (jelen).
4. Cháron, převážel duše zemřelých přes řeku Styx do podsvětí za zlatý peníz.
5. Kerberos, trojhlavý pes chránící vstup do podsvětí.


Bodové ohodnocení zúčastněných:

Fleur: 50 bodů
Violet: 48 bodů
Bea: 45 bodů
Chris: 50 bodů

Celkový počet bodů:

Chris: 337 bodů
Bea: 304 bodů
Yann: 240 bodů
Fleur: 169 bodů
Ward: 166 bodů
Violet: 159 bodů


Kvíz č. 9:

1. Do jakých třech tříd se dělili Sparťané?
2. Kolik králů vládlo společně ve Spartě a jak jsem jim říkalo?
3. Kdo měl ve Spartě největší moc?
4. V kolika letech byli chlapci odebráni matkám, aby začal jejich výcvik?
5. Co je to timokracie a kde vznikla?

Rebecca Alvarez

27. ledna 2012 v 15:55 | R&A |  Profily postav
Meno: Rebecca Alvarez
Dátum narodenia: 16.3.1175
Postavenie: Viac menej žobrák

Vzhľad
Rebecca má svetlohnedé vlasy dlhé po ramená, ktoré sa lesknú pri stretnutí so slnečným svitom. Má svetlohnedé oči a plné svetločervené pery. Má trochu bledšiu, ale za to zdravú pokožku. Má svoje typické oblečenie: Svetlozelené tričko s dlhými rukávmi a trošku väčším výstrihom a koženým tmavohnedým kyrysom. Okolo pása nosí tmavohnedý opasok s dýkou v puzdre. Má priliehavé tmavohnedé nohavice a tmavohnedé čižmy dlhými po kolená bez opätku. Týmto svojim oblečením sa chce zväčša prispôsobiť prostrediu v lese. Na chrbte nosieva zväčša tulec plný drevených šípov, ktoré si sama vyrobí. Luk nosieva v ruke, alebo ho má zastrčený za tulcom.

Lady Isabell García

27. ledna 2012 v 15:52 | R&A |  Profily postav
Jméno: Lady Isabell García
Datum narození: 15.9. 1776
Postavení: šlechtična

Vzhled: Lady Isabell je neobyčejně krásná. Je poměrně vysoká a štíhlá. Je vyvinutější než ostatní dívky jejího věku. Jemné, hebké a lesklé tmavě hnědé vlasy dlouhé po pas má nejčastěji rozpuštěné a někdy v nich má čelenku z pravého stříbra. Do očí jí skoro pořád padá několik kratších proužků vlasů. Její pleť je bílá skoro jako sníh. Nad přenádhernýma tmavě modrýma očima s dlouhými řasami se klene krásně tvarované obočí. Pod rovným nosem má narůžovělé rty, které nejsou ani plné, ani úzké. Má rovné a bílé zuby. Svým vzhledem omámí každého muže.

sir Orlando Owen z Cornwallu

25. ledna 2012 v 15:17 | R&A |  Profily postav
Jméno: Orlando Owen z Cornwall
Datum narození: 22.5. 1169
Postavení: Šlechtic

Orlando se pyšní vypracovaným tělem snědší barvy. Je naprosto průměrné výšky, takže vždy zapadne do davu. Nenosí klobouky, ale o své vlasy náležitě pečuje - skoro vždy jsou učesané a voní po medu.
Jeho oči nenápadně připomínají barvu lískového oříšku. Rovné obočí hnědé barvy přechází v rovný nos, který podtrhuje podstatu obličeje a jeho vcelku jemných rysů.
Po celé tváři si nechává strniště, které rovná do symetrických tvarů.
Ústa málokdy roztáhne do tak širokého úsměvu, aby kdokoliv zahlédl jeho bělavé zuby.
Co má na sobě, je mu zrovna jedno, na vybírání oblečení má služebnictvo, takže je věčně oděn do různobarevných lemovaných tunik a kamaší. Když však zapomene, že je šlechtic, nepohrdne ani vesnickou lněnou košilí. Přes tohle všechno nosí hnědý plášť bez kapuce, dlouhý do poloviny lýtek, který dodává jeho postavě eleganci. Za pasem nosí obouruční meč v naprosto normální nezdobené pochvě.

Dožínky

19. ledna 2012 v 13:45 | R&A

V nottinghamském hrabství začaly dožínky. Sklizeň úspěšně skončila a farmářili sklidili obilí ze svých políček, zbyly tam jen dosud neuklizené otepi slámy. Úspěšně ukončené žně jsou důvodem k radovánkám - v celém hrabství probíhají oslavy. Na návsích Locksley, Knighton Hallu i Nettlestonu stojí stánky s různými pochutinami, kterým vévodí koláčky, sladké pečivo, voňavý chléb či různé pálenky. Krom toho si lidé mohou za symbolickou cenu zakoupit zdobné věnce či kytice, kterými si mohou zkrášlit své domovy. Na návsích hraje hudba a tancuje se, hrabstvím se konají pochody plné veselosti, smíchu a zpěvu. Kdo se takové tancovačky nebo pochodu zůčastní, dostane obilný klas nebo slaměnou ozdobu, kterou si může připíchnout na oblečení. Krom toho jsou všude k sehnání parádní slaměné klobouky.

Dožínky potrvají do poloviny října, tj. cca do konce ledna.

RPG zpravodaj XVII

19. ledna 2012 v 13:36 | R&A |  RPG Zpravodaj
Hern stále řádí v hvozdu Sherwoodském i v jeho okolí. Několik vesničanů se z lesa vrátilo vyděšených k smrti. Prý viděli vysokou postavu s parohy na hlavě, která se pomalu pohybovala lesem, doprovázena jemným vánkem a suchým dubovým listím létajícím vzduchem. Většinou však Hern zmizel stejně nepozorovaně, jako se objevil. Občas ale někoho poškádlil - jednomu vesničanovi spadla na hlavu šiška, jiný zakopl o větev, a tak podobně. Není pochyb o tom, že za to mohl Hern. Jeden přiopilý stařík navíc tvrdil, že si s ním Hern povídal, nicméně příliš si z rozhovoru nepamatuje. Prý jen to, že Hernův hlas zněl nějak... dětsky. Zřejmě to však způsobil požitý alkohol.

Skončily žně, začaly dožínky. Obilí z polí je úspěšně sklizeno a ačkoliv letos úroda nebyla nijak velká, farmáři se radují, že mají žně za sebou. Šerif se radovánek nezúčastní, jen občas vyšle skupinku vojáků, aby zkrotili nepřiměřené veselí obyčejných lidí.

Vyhodnocení kvízu 7, kvíz č. 8

18. ledna 2012 v 11:30 | R&A
Správné odpovědi:
1. Chuang-Che a Jang-c-'T'iang, neboli Žlutá a Modrá řeka.
2. Je to cca 8000 tisíc terakotových soch (válečníků), kteří tvoří obrovské mauzoleum císaře Čchina, pochází z Číny z 3. století př.n.l.
3. Velká čínská zeď sloužila k obraně proti mongolským nájezdníkům. Dlouhá je cca 6000 kilometrů, s odbočkami kolem 8000km.
4. Lineární písmo A a lineární písmo B. Rozluštěno bylo B.
5. Trojská válka byla válka mezi Trojany a Řeky. Rozpoutána byla údajně kvůli překrásné trojské Heleně. Nakonec vyhráli Trojané, kteří sestavili dřevěného trojského koně, vlezli do něj a když jej Řekové vtáhli dovnitř (považujíc jej za dar), Trojané obyvatele města pobili. Nicméně faktem zůstává, že trojská válka není historicky potvrzená a třeba je to prostě jen vyfantazírovaná báje.


Bodové ohodnocení zúčastněných:

Chris: 43 bodů
Violet: 40 bodů
Fleur: 43 bodů
Bea: 33 bodů

Celkový počet bodů:

Chris: 287 bodů
Bea: 259 bodů
Yann: 240 bodů
Ward: 166 bodů
Fleur: 119 bodů
Violet: 111 bodů


Kvíz č. 8:

Tentokrát bude kvízek trochu poznávací - pro někoho asi těžší, pro někoho lehký.

1. Co je na obrázku a komu to patřilo? Respektive čí podobu to zobrazuje?
2. Která řecká bohyně je na obrázku a čeho byla patronkou?
3. Která řecká bohyně je na obrázku a čeho byla patronkou? Jaké byly její atributy?
4. Jaká postava z řeckých bájí a mýtů je na obrázku? Co bylo jejím úkolem?
5. Jaká postava (zvíře) z řeckých bájí a mýtů je na obrázku? Co bylo jejím úkolem?

Elena

10. ledna 2012 v 20:46 | R&A |  Profily postav
Jméno: Elena
Datum narození: květen roku 1174
Postavení: Její postavení by se dalo rovnat žebrákovi.

Vzhled: Její tmavohnědé vlasy spadají až po záda. Na koncích jsou jemně zakroucené. Její hlavu často zdobí v létě a na jaře květy, a na podzim barevné listí.Její oči září v barvě nebe. Obličej má spíše kulatý s bronzovou pletí. Tvář je obsypána pihami. Její postava je vysokého útlého tvaru. Ústa mají až netypickou růžovou barvu. Na sobě nosí nejčastěji jemně modré šaty spadající pod kolena. Původně byli dlouhé až po zem, ale životem v přírodě by byli nepraktické a tak si je Elen zkrátila. Šaty jsou na ramínka. Přesto že je to jemná dívka, má svaly které získala životem v lese. Nosí přes záda luk se šípy, aby si opatřila jídlo. Chodí bosa, v zimně v dřevákách.

Propagace a ostatní

10. ledna 2012 v 19:40 | R&A
 • Bannery a animačky - pokud nás chceš propagovat, tak někam hoď třebas náš banner ;) Máš na výběr z mnoha.
 • Vaše reklama - reklama na blogy, se kterými jsme vyměnili ikonku.
 • Tmářský fanklub - přirostla ti Tma k srdci a máš své stránky? Pochlub se, že jsi Tmář ;)
 • Facebook - ano ano, i TMA je na facebooku. Ač jsme středověcí, jdeme s dobou.
 • Videa - videa s tmářskou tématikou, můžou se použít i jako jistý druh propagace ^^

Nápověda

9. ledna 2012 v 19:18 | R&A
 • Tvorba postavy - pokud nevíte, jak vytvořit svou rpg postavu, tenhle článek vám pomůže.
 • Postavení ve společnosti - co znamená, když je někdo psanec nebo šlechtic? Jak za takové postavy hrát? To se dočtete zde.
 • Společenstva - Jsou tu takové dvě skupiny (zbojníci a šerifovi věrní), ke kterým se můžeš přidat. Více informací v tomhle článku.

Pravidla

9. ledna 2012 v 19:14 | R&A
 • Pravidla - Pravidla týkající se hry samotné. Nutno přečíst.
 • Pravidla RPG - důležité čtení pro všechny, pro znalce i neznalce rpg.
 • Tvorba postavy - pomůcka při tvorbě vaší postavy.

Vyhodnocení kvízu 6, kvíz č. 7

4. ledna 2012 v 13:43 | R&A
Správné odpovědi:
1. Libanon, Izrael
2. Především to byli skvělí mořeplavci, vynikali též v obchodování a v řemeslech. Pojmenováni byli podle purpurové barvy, kterou barvili látky.
3. Pandžáb je historické území, v překladu to znamená pětiříčí. Bylo to velmi úrodné a tudíž hustě osídlené místo.
4. Árjové byli kočovníci, co přišli do Indie z jihoruských stepí. Dělili se na následující kasty: Bráhmáni, Kšátriové, Vaišijové a Šůdrové.
5. Védy jsou psány sánskrtem a je to nejstarší indická literární památka, texty duchovní, texty vědění, filozofické, atd.


Bodové ohodnocení zúčastněných:

Fleur: 35 bodů
Chris: 43 bodů
Violet: 40 bodů
Yann: 34 bodů
Bea: 42 bodů

Celkový počet bodů:

Chris: 244 bodů
Yann: 240 bodů
Bea: 226 bodů
Ward: 166 bodů
Fleur: 76 bodů
Violet: 71 bodů

Kvíz č. 7:

1. U jakých řek se rozprostíralo území starověké Číny?
2. Co je to terakotová armáda? (stručně)
3. K čemu sloužila Velká čínská zeď a jak je přibližně dlouhá?
4. Jaká dvě písma se vyskytovala ve starověkém Řecku a které z nich bylo rozluštěno?
5. Co byla Trojská válka, jak dlouho trvala, proč byla rozpoutána a jak dopadla?


Tentokrát máte čas odpovídat až do 15.1., jelikož se opozdil termín vyhodnocení kvízu.

lady Marian z Knighton Hallu

3. ledna 2012 v 22:06 | R&A |  Profily postav

Jméno: lady Marian z Knighton Hallu
Datum narození: 4. 6. 1168
Postavení: Šlechtična

Lady Marian je průměrně vysoká i štíhlá, nijak tímto ohledem nevybočuje z řad žen jejího věku. S jejími ženskými křivkami je to rovněž tak. Oválný obličej, jehož dominantou jsou modré, tmavě modré oči, nad nimiž se klene nijak zvláštní obočí, lemují po prsa dlouhé hnědé vlasy, které jsou buď pečlivě učesány či upraveny v drdolu či jiném pletenci. Pod drobným nosem, který nezdobí jediná piha, se rýsují světlé, avšak plné rty, které po většinu času uzříte buď v nepatrném úsměvu či neutrálním postavení.

V oblečení zas tolik jako ostatní lady této země vybíravá není. Nejčastěji na ní uzříte šaty ne moc složitých střihů, nebránící pohybu, ale nějakou úroveň to zase musí mít a na tu si též dbá. Co se barev týče, je na ní možné vidět od odstínů šedé po vínově červenou. Téměř vždy nosí vysoké boty s podpatkem zhotovené z kůže. Šperky, ano, sic je na ní neuzříte tak často, ale je zřejmé, že je jejich milovnicí. Vždy však v jejím dekoltu na zlatém řetízku uzříte medailonek s neznámým obsahem a na ukazováčku jednoduchý prsten.
V zbraních se moc nevyzná, teda aspoň se tak jeví na první pohled. Ti, kteří jí však znají, vědí, že obdivuhodně ovládá meč, který však málokdy vytahuje. Stejně tak luk s šípy, kdo by se divil, když vyrůstala s Robinem Hoodem, že?

Zoey Amanda Evangelia Blake

3. ledna 2012 v 19:05 | R&A |  Profily postav
Jméno: Zoey Amanda Evangelia Blake ale většinou používá jen Zoey
Datum narození: 31.října 1173
Postavení: psanec (dříve byla bylinářkou takže se docela vyzná v bylinkách)

Vzhled: Zoey je průměrná dívka která má dobře tvarovanou postavu. Její vlasy jsou poměrně dlouhé a trochu vlnité, spadají jí až pod lopatky a mají černou barvu ale občas se tam objeví nějaký hnědý pramínek. Oči jsou hnědé . Pleť má poměrně bledou a často se stává že je na dotyk velmi chladná jako často bývá i její srdce nebo i ona sama. Na sobě nosí kratší černé šaty ve kterých jí to poměrně sluší a k tomu nosí boty z tmavé kůže. Na krku jí visí náhrdelník s přívěskem vlka který má už od malička. U opasku má také meč a dýku společně s dalšími věcmi které jsou buď u jejího opasku a nebo v sedlových brašnách které má její kůň kterého má skoro pořád někde poblíž.

Malí zbojníci

1. ledna 2012 v 17:18 | R&A |  Profily postav

Vedlejší postavy

Jméno: Jay
Datum narození: 1. 10. 1181

Jay, patří výškově tak do zlatého středu svých vrstevníků, má polodlouhé černé a věčně rozcuchané vlasy, které rámují jeho spíš kulatější obličej. Mezi záškodnickými zeleno-hnědými oči, se rýsuje nos spíš trochu větších rozměrů. Rty jeho snad ani nestojí za zmínku, jsou jako každé jiné s tím rozdílem, že se téměř vždy kroutí v záškodnickém úšklebku.
Oblečení, no co se jeho týče, volí barvy lesa, prakticky na něj neuvidíte jinou barvu než hnědou, zelenou či béžovou. Nejčastěji ho potkáte v tunice či košili, s hnědou vestou, a v trochu méně udržovaných, na několika místech věčně roztržených kalhotech dosti neurčité barvy. Když zrovna neběhá bos, můžete vidět trochu ošmajdané botky sahající po jeho kotníky. Na krku, stejně jako každému jinému malému zbojníkovi se na krku vyskytuje zbojnická známka, téměř dokonalá kopie té co mají skuteční zbojníci s jediným rozdílem a tím je sojčí pírko vyřezané na kraji.
No, i takovýhle pometlo jako je tady Jay se občas musí něčím bránit, jak v hrách, tak v životě. Proto u sebe vždy nosí kožené ošoupané pouzdro s krátkou dýkou, která nejspíš hodně pamatuje. Však tím to nekončí, málo kdy ho uvidíte bez jeho věrného luku a toulce se šípy, musím podotknout, že Jayova muška je opravdu obdivuhodná, prostě malá kopie Robina Hooda.
Autorská práva - je zakázáno cokoliv z tohoto blogu kopírovat bez svolení adminů.